YÖK Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet Bağdat Üniversitesi Senatosu’nda bir konuşma yaptı.

YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, Bağdat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mousa Jawad Azeez Al-Musawi ile görüştü, Bağdat Üniversitesi Senatosu’nda bir konuşma yaptı.

YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet konuşmasında Irak ile Türkiye arasındaki ilişkilere değindi, İstanbul Üniversitesi’nin üzerine düşen görevi yerine getireceğini ifade etti:

“Irak ile bir dönem kesilen iyi ilişkilerin yeniden canlanması ve istenilen düzeye gelmesi için üniversite olarak eğitim ve sağlık konusunda elimizden geleni yapacağız. Ülkemizin siyasi politikalarına paralel olarak eğitim konusunda Iraklı yetkililerle görüşmelerde bulunuyoruz. Üniversiteler arası iş birliği her iki ülke açısından da olumlu sonuçlar doğuracaktır. İstanbul Üniversitesi’nin bilgi birikimi ile Bağdat Üniversitesi’nin enerjisini birleştireceğiz.”

YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet konuşmasının ardından İstanbul Üniversitesi’ni tanıtan bir sunum yaptı. Sunumda İstanbul Üniversitesi’nin dünya bilimsel sıralamasındaki önemini, dünya bilimine yaptığı katkıları ve yurt dışı çalışmalarını anlattı.

Irak’ta projelendirilen her türlü ikili ilişkiye hazır olduklarını söyleyen YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, senato üyelerinin sorularını tek tek cevaplandırarak araştırma ve çalışma isteklerini de not etti.

YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in ziyaretinden duyduğu mutluluğu dile getiren Bağdat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mousa Jawad Azeez Al-Musawi, İstanbul Üniversitesi Rektörünü ağırlamaktan büyük bir onur duyduklarının söyleyerek İstanbul Üniversitesi’nin geleneklerinden, deneyimlerinden ve bilimsel çalışmalarından yararlanmak istediklerini, bunun için bütün alanlarda çalışmayı arzuladıklarını belirtti.

İki ülke ve üniversite arasında yıllardır kurulamayan ilişkilerin kurulması ve iyi ilişkilerin yeniden canlandırılması için gösterdiği üstün çabalardan dolayı Bağdat Üniversitesi Senatosu, YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’e onur madalyası verdi.

Bağdat Üniversitesi Senato toplantısına YÖK Üyesi ve İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ile birlikte katılan İÜ Rektör Danışmanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu da, Bağdat Üniversitesi Sanat Fakültesi ve İÜ İletişim Fakültesi arasında iş birliğini başlatmak için Bağdat Üniversitesi Sanat Fakültesi Dekanı ile görüşmelerde bulundu.