Araştırmacı İlaç Firmaları Derneğinin (AİFD) Yönetim Kurulu Başkanlığına, Güldem Berkman getirildi.

 

Derneğin yazılı açıklamasına göre, 5’inci olağanüstü genel kurulu 16 Mart 2012 tarihinde yapılan AİFD’nin yeni yönetim kurulu Güldem Berkman, Muhittin Bilgütay, Kadir Tepebaşı, Emin Fadılllıoğlu, Olivier Guillaume, Herve Dussart, Engin Kap, Şebnem Avşar Tuna ve Stanley Mendonca’dan, denetleme kurulu Roland Stehlin, Süha Taşpolatoğlu ve Sven Schmidt’ten oluştu.

Yapılan görev dağılımı sonucunda, yönetim kurulu başkanlığına Güldem Berkman, yönetim kurulu başkan yardımcılıklarına Muhittin Bilgütay, Kadir Tepebaşı ve Emin Fadıllıoğlu seçilirken, saymanlık görevine Şebnem Avşar Tuna getirildi.

Güldem Berkman, dernek olarak sektörün son dönemde yaşadığı değişim ve dönüşüm sürecinde hastaların ”en yeni” ve ”etkili” ilaçlara erişimlerini sağlamak üzere çalışacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

”Bu süreçte en öncelikli konumuz tüm paydaşlarımızla işbirliği içinde daha sürdürülebilir ve öngörülebilir bir sistemin oluşturulması için çabalarımızı artırarak devam etmek olacak. Özellikle inovasyonun ve ARGE yatırımlarının her zamankinden daha fazla ön planda olduğunu bir dönemdeyiz.

AİFD olarak, ülkemizin ARGE yatırımlarını çekmesi başta olmak üzere, ilaç imalat ve ihracat kapasitesinin artırılması ve yenilikçi tedavilerin tüm dünya ile eşzamanlı olarak hastalarımıza sunulması için alternatif öneriler geliştirmeyi hedefliyoruz.

Türkiye’nin ilaç endüstrisi için bölgesel bir üs haline getirilmesi için de önerilerimizi hazırlamaktayız. Tüm bu çalışmalarımızda hastalarımızı odağa koyarak, ülkemizin sağlık alanında başlattığı vizyoner değişimin yatırımlar anlamında da destekleneceği bir dönem haline gelmesi için çalışmalarımızı yürüteceğiz.”