Sanofi Türkiye – Ege Üniversitesi İnovasyon İşbirliği kapsamında düzenlenen AkademiKA® eğitimleri 10. Yılında ilk kez bir tedavi alanına özel olarak tasarlandı.

 

Klinik araştırmalarda bölgesel üs haline gelen Türkiye’de ilk kez diyabet alanında iyi klinik uygulamalar eğitimi düzenlendi

Sanofi Türkiye ve Ege Üniversitesi işbirliği ile yürütülen AkademiKA® eğitimleri kapsamında hekimler, Türkiye’de ve dünyada diyabetle ilgili son gelişmeler ve diyabet araştırmaları ışığında “ileri düzey iyi klinik uygulamalar” eğitimi aldılar. “İlaç Ar-Ge’si ve keşfi” konusunda araştırmacı yetiştiren AkademiKA®’nın da katkılarıyla son dönemde klinik araştırmalar konusunda yıldızı parlayan Türkiye, bölgesel rol model haline geldi. 

Türkiye’de nitelikli klinik araştırmaları destekleyen Sanofi Grubu’nun Türkiye’deki ekibi tarafından hayata geçirilen AkademiKA® programının 10. yılında, Türkiye’de ilk kez diyabete yönelik İleri Düzey İyi Klinik Uygulamalar (İKU) eğitimi düzenlendi. 7 – 8 Haziran tarihlerini kapsayan ve araştırmacı hekimlere yönelik düzenlenen eğitim programını Sanofi Türkiye, Ege Üniversitesi İnovasyon İşbirliği ile hayata geçirdi.

Bundan 10 yıl önce geliştirilen AkademiKA® eğitim programı, nitelikli klinik araştırmalara paralel olarak, klinik araştırma ortamının ve bu alandaki insan gücünün uluslararası standartlara ulaşmasını sağlamayı amaçlıyor.

10 yıldır 30’ün üzerinde eğitimde 1600 katılımcıyı ağırlayan ve Türkiye sınırlarını aşarak yurtdışındaki hekimlere de ‘ilaç Ar-Ge’si ve keşfi’ konusunda eğitimler veren AkademiKA® eğitimlerinin sonuncusu Ege Üniversitesi’nde düzenlendi. “Diyabete özel İleri Düzey İyi Klinik Uygulamalar (İKU) Eğitimi” adı ile düzenlenen eğitime Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Sanofi Türkiye Medikal Direktörü Dr. Edibe Taylan ev sahipliği yaptı. İlk kez bir tedavi alanına özel olarak tasarlanan İKU eğitim programında, “Türkiye’de ve Dünya’da Diyabetin Dünü Bugünü’’ ve “Son Yıllarda Yapılan Diyabet Araştırmalarının En Önemli Sonuçları’’ gibi başlıklar yer alıyor.

Eğitimler kapsamında 6.5 milyon civarında diyabetlinin yaşadığı Türkiye’de hastalıkla ilgili son gelişmeler ve yeni araştırmaların yanı sıra tıp dünyası için önemli keşiflerin yolunu açacak klinik araştırmalara dair son gelişmeler paylaşıldı. 

Klinik araştırmalarda Türkiye’nin yıldızı parlıyor

ABD ve Avrupa’nın önde olduğu klinik araştırmalar pazarında Türkiye’nin son dönemde yıldızının parlamasına önemli katkılar sunan AkademiKA®, bugün hem Türkiye’de hem de Ortadoğu bölgesinde sağlık otoriteleri tarafından referans program kabul ediliyor. AkademiKA®, 2010 yılında Türkiye’ye sağladığı katkılar nedeniyle dünyanın en saygın iş dünyası ödülleri arasında sayılan Stevie Awards kapsamında “En İyi Yeni Ürün” ve “En İyi Kurumsal İmaj Etkinliği” kategorilerinde ödüle layık görüldü.

Son dönemde Türkiye’de yeni ilaç keşifleri için büyük yatırımlar yapıldığını belirten Sanofi Türkiye Medikal Direktörü Dr. Edibe Taylan, Türkiye’nin özellikle ilaç Ar-Ge’si ve klinik araştırmalar konusunda bölgesel rol model olduğunu vurguladı:

Sanofi Türkiye Ar-Ge Merkezi ilaç keşfi konusunda atılımlar yapıyor

Türkiye’de yeni ilaç keşifleri için büyük yatırımlar yapan Sanofi Grubu, Lüleburgaz Ar-Ge Merkezi’nde de, 2009’dan beri Türkiye ve Avrupa pazarına verilmek üzere, Osteoporoz, Diyabet, Hipertansiyon, Şizofreni, Migren, Astım, Obezite ve HIV gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılan 14 molekül ile toplam 32 dozaj formunun geliştirme çalışmaları tamamlayarak pazara sundu. Lüleburgaz Üretim Tesisleri, gelecek üç yılda, her yıl ortalama 15 molekül / 35 dozaj formunu Türkiye ve Avrupa pazarına sunmayı planlıyor. Şu anda yurtdışında üretilip yerel üretim için transfer çalışmaları yürütülen ürünlerin toplam hacmi ise yaklaşık 30 milyon ambalaj.