AstraZeneca İcra Kurulu Başkanlığı görevine Pascal Soriot getirildi.

 

AstraZeneca İcra Kurulu Başkanlığı görevine Pascal Soriot getirildi. Pascal Soriot, 1 Ekim 2012 tarihinde yeni görevini devralarak, icra yetkisine sahip yönetim kurulu üyesi sıfatıyla AstraZeneca PLC Yönetim Kuruluna katılacak.

Fransız vatandaşı olan 53 yaşındaki Pascal Soriot, HEC Paris İşletme Fakültesi lisans ve yüksek lisans derecelerini tamamlamasının ardından 1986 yılında ilaç sektöründe çalışmaya başladı. ABD, Asya ve Avrupa’da üst düzey yönetici pozisyonlarında görev yapan Soriot, çalıştığı yıllar boyunca global ticari operasyonların başında ilaç – biyoteknoloji firması birleşmelerinde, global stratejik pazarlama faaliyetlerinin yanısıra farmasötik ürünler alanında dünya çapındaki gelişim, üretim ve ticari operasyonların yönetiminde gösterdiği başarılarla adından söz ettirdi.

Pascal Soriot yeni görevi ile ilgili olarak, “AstraZeneca’da yöneticilik yapma teklifi almak beni hem heyecanlandırdı hem de onurlandırdı. Çalışma hayatım boyunca, AstraZeneca çalışanlarına ve elde ettikleri başarılara çok büyük bir saygı duydum. Hiçbirimiz ilaç sektörünün ve bu şirketin karşısındaki zorlukları yadsımıyoruz; ancak AstraZeneca’nın stratejisini hayata geçirmesini sağlayacak olan temel güçlü yönleri açıkça görülmektedir. AstraZeneca uzun vadede hastaların sağlığında anlamlı bir fark yaratmaya devam edecek. Ben de geleceğin şekillendirilmesinde üzerime düşeni yapmak için sabırsızlanıyorum” dedi.

Pascal Soriot göreve başlayana kadar AstraZeneca İcra Kurulu Başkan Vekilliği görevine devam edecek olan Simon Lowth, ardından Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine geri dönerek, AstraZeneca PLC Yönetim Kurulu üyesi olarak hizmet vermeye devam edecek.

AstraZeneca PLC Yönetim Kurulu Başkanı Leif Johansson, “Bu atama, AstraZeneca için önemli bir zamanda alınan çok önemli bir karardır. Pascal’ın liderlik özelliklerinin yanı sıra sahip olduğu stratejik düşünce yapısı ve bu alandaki deneyimleri düşünüldüğünde, onun şirketimizi önümüzdeki yıllarda başarıya götürecek olan doğru kişi olduğuna inanıyoruz” dedi.