Bilimsel Eczacılığın 172. yılı etkinlikleri kapsamında Vali Celalettin Cerrah’ı ziyaret eden eczacılar, doktor reçetelerini okumakta zorlandıklarını, hastaların hayatları riske atmamak için bilgisayar çıktılı reçete verilmesi konusunda yardım istedi.

Osmaniye Eczacılar Odası Başkanı Zeki Özgen ve Yönetim Kurulu Üyeleri Dünya Eczacılık Günü nedeniyle Vali Celalettin Cerrah’ı makamında ziyaret etti. Eczacılar Odası Başkanı Zeki Özgen, kendilerini makamında kabul eden Vali Cerrah’a teşekkür ederek, işlemeli porselen ibrik hediye etti.

Oda Başkanı Zeki Özgen; “2009 yılından beri halkımızın ilaç kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi için gayret gösteriyoruz. Bu seneki Dünya Eczacılar Günü etkinlikleri çerçevesinde BİLİMSEL ECZACILIĞIN 172. YILI ETKİNLİKLERİ

akılcı ilaç kullanımı ile ilgili bir konferans düzenledik. Bu konuda halkımızın mutlaka bilinçlendirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Osmaniye Eczacılar Odası Başkanı Zeki Özgen ve Eczacılar Odası Yönetim Kurulu üyeleriyle bir süre sohbet eden Vali Cerrah, Eczacılar Günü’nü kutlayarak şöyle devam etti;

“Öncelikle Osmaniye Eczacılar Odamıza eğitime verdiği destek nedeniyle teşekkür ediyorum. ‘Babası Yapsın Çocuğu Okusun, Ülkesi Mutlu Olsun’ ve ‘Dedesi Yapsın Torunu Okusun, Ülkesi Mutlu Olsun’ sloganlarıyla başlattığımız eğitim kampanyamıza bir anasınıfı yaptırarak destek oldular” diye konuştu.

Vali Cerrah, bilinçsiz ilaç kullanımı ile ilgili olarak Eczacılar Odası tarafından düzenlenen konferansı basından takip ettiğini de ifade ederek; “Ne yazık ki halkımız arasında bilinçsiz ilaç kullanımı yaygın. Toplumumuzda pek çok evde muazzam ilaç birikimi var. Bu nedenle düzenlemiş olduğunuz konferansla halkımızın bilinçlenmesine katkıda bulunduğunuz için özellikle teşekkür ediyorum” dedi.

Eczacılar Odası Yönetim Kurulu üyeleri, el yazısı ile yazılan doktor reçetelerini zaman zaman okuyamadıklarını, ilaç isimlerini yanlış okuyup hastalara yanlış ilaç verme tedirginliği yaşadıklarını ifade ederek; “Eğer reçeteler bilgisayar çıktısı olarak verilirse, bizler de bu sıkıntıyı yaşamayacağız. Hastaların hayatlarını risk altına sokmamış olacağız” diyerek bu konuda bir çalışma yapılması taleplerini dile getirdiler.

Hastaları n hayatlarının yanlış ilaç kullanımı ile risk altına sokulmasını önlemek için çalışma yapılabileceğini ifade eden Vali Cerrah, konu ile ilgili İl Sağlık Müdürü ile görüşeceğini kaydetti. Ayrıca, nöbetçi eczanelerin geceleri herhangi bir sorunla karşılaşıp karşılaşmadıklarını da sorarak konu hakkında Eczacılar Odası Başkanı Zeki Özgen’den bilgi alan Vali Cerrah, şu ana kadar kendisine intikal eden bir sorun olmadığını, fakat herhangi bir sorun yaşanmaması için güvenlik güçlerinin nöbetçi eczanelerin bulunduğu bölgelerde daha dikkatli olmaları konusunda talimat vereceğini söyledi.