1443509885_IMG_4471__1_BİLKENT CYBERPARK PEKİN’DE YAPILAN DÜNYA TEKNOPARKLAR YARIŞMASINDAN İKİNCİLİKLE DÖNDÜ.

Bilkent Cyberpark, Dünya Teknoparklar Birliği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen “İlham Verici Çözümler Yarışması’ndan” dünya ikinciliği ile döndü. 60 ülkeden teknoparkların katıldığı yarışmada Türkiye’yi temsilen Bilkent Cyberpark ve ODTÜ teknopark katılmaya hak kazanmıştı.

Ödül töreni bu yıl 32.si düzenlenen Dünya Teknoparklar Konferansının ilk gününde 700 ün üstünde temsilcinin katılımıyla gerçekleşti. Konferansa ev sahipliği yapan  Zhongguancun Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Guo Hong yaptığı açılış konuşmasında ; “etkinlikte paylaşılan tüm inovatif fikirlerin, ekosistemdeki paydaşlar için fırsat niteliği taşıdığını” kaydetti. Birinciliği İngiltere’den Surrey Araştırma Merkezi’in aldığı yarışmada Cyberpark; “Hızlandırma Programı CAP” ile ödüle layık görüldü. Cyberpark adına ödülü Genel Müdürü Canan Çakmakcı aldı. Konuyu değerlendiren Çakmakcı; “Cyberpark’ta üretilen inovatif projelerin, uluslararası platformlarda gördüğü yoğun ilgiden ötürü  gurur duyduğunu ve tüm dünyaya ilham veren bir teknopark olmaya devam edeceklerini” belirtti.

Ödüle layık görülen CAP Programı’nın yenilikçi yönleri arasında; yazılım firmaları için özel olarak tasarlanan bir hızlandırma programı olmasının yanısıra, sağladığı  birebir mentoring hizmeti öne çıkıyor. Ayrıca program, Amerika’da 2 defa düzenlenen hızlandırma kampları ile bir ilk olma özelliği taşıyor. İkincisi düzenlenecek Hızlandırma Programı için elemeler Aralık ayı’nda başlayacak.