Astrazeneca Türkiye Grup Medikal Müdürü Ali Çimen, Global Medikal Lider olarak Londra’ya transfer oldu.

 

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden 1997 yılında mezun olan Dr. Ali Çimen, 2003 yılında aynı fakülteden Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Uzmanı ünvanını aldı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra İstanbul Tıp Fakültesi Algoloji (Ağrı) Bilim Dalı’nda Başasistan kadrosunda akademik kariyerine devam etti. Türkiye’nin ilk ağrı hekimlerinden olan Dr. Çimen, 2007 yılında AstraZeneca ailesine katıldı.

2007-2009 yılları arasında MSS tedavi alanından sorumlu Medikal Danışman olarak görev yapan Dr. Çimen, 2009 yılında MSS ve Onkoloji tedavi alanlarından sorumlu Grup Medikal Müdür pozisyonuna terfi etti. 2012 yılı itibarıyla gerçekleşen atamayla mevcut yönetim sorumluluklarına Solunum-Enfeksiyon tedavi alanı ve Medikal İnformasyon Servisi de eklenen Çimen, AstraZeneca Türkiye Grup Medikal Müdürü görevine devam etti. 2013 Şubat ayı itibarıyla AstraZeneca’da MSS alanında Global Medikal Lider olarak görevini sürdürecek olan Çimen, organizasyonu Londra’dan yönetecek.

AstraZeneca’da çalıştığı süre boyunca diğer ülkelerin çalışmalarına örnek teşkil eden birçok proje geliştiren ve yöneten Dr. Çimen, Türkiye’nin koordine ettiği ilk uluslararası klinik çalışma protokolünün geliştirilmesine ve hayata geçirilmesine liderlik etti. Çeşitli tedavi alanlarında, farklı ürünlerin lansman öncesi ve lansman süreçlerini de içeren yöneticilik tecrübeleri ve başarılı çalışmaları oldu. Medikal ekipte bulunan arkadaşlarıyla birlikte iki kez Attilio Lazzarini Avrupa Medikal Proje ödülüne layık görülen Dr. Çimen, Merkezi Sinir Sistemi (MSS) tedavi alanının Avrupa Bölgesi Medikal Ekibi’nde de sorumluluklar üstlendi. AstraZeneca’da çalıştığı yıllar boyunca farklı tedavi alanlarında Medikal Müdür ve Grup Medikal Müdür olarak görev yapan Dr. Ali Çimen, yöneticilik kariyerine AstraZeneca’nın Londra’daki genel merkezinde, MSS alanında Global Medikal Lider olarak devam edecek.