Pfizer Türkiye’de genel müdür değişikliği yaşandı.

 

Pfizer Türkiye yönetimine yurtdışında önemli işlere imza atmış bir yönetici olan Stanley Mendonca getirildi. İlaç sektöründe uzun yıllara dayanan deneyimi ile saygın bir lider olan Stanley Mendonca, Melih Memecan’ın emekli olmasının ardından Pfizer Türkiye’nin yönetimine getirilen isim oldu.

Çok sayıdaki katkıları ile 32 yıldır Pfizer’e hizmet vermiş olan Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan 2011’de kendi isteği ile emekli olmaya karar vermişti. Memecan, Şubat 2012 itibariyle görevini yeni Genel Müdür Stanley Mendonca’ya devretti. Stanley Mendonca, daha önce Doğu Avrupa’da 16 ülkenin yer aldığı Orta Ölçekli Ülkeler (MSM) Bölgesi İş Direktörü görevini yürütüyordu.

Pfizer Brezilya’ya 1986 yılında katılan ve Brezilya, Ekvator, Portekiz organizasyonlarında satış, pazarlama, stratejik planlama ve iş geliştirme alanlarında yükselen sorumluluklar alan Stanley Mendonca çalıştığı ülkelerde başarılı çalışmalara imza attı. 2006 yılında Genel Müdür olarak atandığı Pfizer Romanya’nın pazar payını 3 yılda %5,9’dan %8’e, pazardaki yerini ise 7’incilikten 3’üncülüğe çıkarmayı başaran Mendonca, 2009 yılında bugünkü pozisyonu olan Orta Ölçekli Ülkeler Bölgesi İş Direktörü pozisyonuna atandı. Belarus, Bulgaristan, Hırvatistan, Litvanya, Letonya, Sırbistan Bölgesi, Slovakya, Slovenya ve Ukrayna’nın oluşturduğu bu bölgede ortaya koyduğu sürekli ve üstün başarıları ile dikkat çekti.

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Stanley Mendonca yeni göreviyle ilgili şöyle konuşuyor: “Pfizer Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında önde gelen bir konumda. Pfizer Global, Pfizer Türkiye’ye büyük güven duyuyor. Pfizer olarak Türkiye’deki hastalara üstün kaliteli ve yenilikçi ilaçlar sunmak için platformumuzu daha da güçlendirmek istiyoruz. Aynı zamanda hem özel sektör hem de kamu kuruluşlarıyla bölgesel işbirliği fırsatlarını değerlendirmek istiyoruz. Türkiye’nin büyümeye devam edeceğine ve bölgesinde ve dünyada konumunu güçlendirmeyi sürdüreceğine yürekten inanıyoruz. Dünya Pfizer’leri içinde başarılı çalışmaları ile en fazla güven duyulan ülkelerden biri olan Pfizer Türkiye ekibiyle çalışacak olmaktan dolayı mutluyum. Pfizer Türkiye bünyesinde, şimdiye kadar yapılan başarılı çalışmaların sürmesi ve Pfizer’in yenilikçi ürünlerinin tedavi arayışındaki hastalara ulaşması ve ülkeye değer katması için çalışmaya devam edeceğim.”

Stanley Mendonca hakkında
2009 Aralık ayından bu yana Pfizer Orta Ölçekli Ülkeler Bölgesi İş Direktörü olarak görev yapan Mendonca, ilaç sektöründe 25 yılı aşkın deneyime sahip. Satış pazarlama ve iş geliştirme alanlarında farklı yöneticilik pozisyonlarında bulunan Mendonca daha önce Pfizer Brezilya Pazarlama Direktörü, Farmasötik Ürünler Divizyonu Direktörü, Pfizer Brezilya İş Geliştirme/Stratejik Planlama & Yeni Ürünler Direktörü ve Pfizer Portekiz Pazarlama ve İş Geliştirme/Stratejik Planlama Direktörü gibi görevlerde bulundu. Burada beş yıl geçirdikten sonra Pfizer Romanya Ülke Müdürü olarak görevlendirildi. Mendonca, Centro de Ensino Unificado de Brasilia’da Finans eğitimi alarak yüksek lisansını yine Brezilya, Sao Paolo’daki ESPM’de yaptı ve uluslararası ölçekte çeşitli yöneticilik programlarını tamamladı.