Servier ve Nerviano Medical Sciences’tan onkolojide işbirliği

 

Araştırma ve geliştirme odaklı çalışmalarıyla toplam 140 ülkede faaliyet gösteren uluslararası ilaç şirketi Servier, İtalya’nın en büyük AR-GE tesisine sahip kanser araştırmaları şirketi Nerviano Medical Science ile kansertedavisi için ilaç keşfi ve geliştirilmesi kapsamında yeni bir işbirliğine imza attı.

İşbirliği, protein kinaz TTK /MPS1’i  inhibe eden Nervianobileşeninin geliştirilmesini ve pazara sunulmasını kapsamaktadır. Temel mitozregulatörü olan TTK / MPS1, umulanın üstünde hızlı bir şekilde çeşitlitümörler üzerinde etkili olmuş ve onkolojide umut verici bir hedef halinegelmiştir.

 ServierCEO’su Dr. Jean-Philippe Seta , kansertedavisinde öncelikli ilaçların geliştirilmesi yönünde Servier ile Nerviano Medical Sciences arasında imzalananişbirliğinin , kanser gibi ağır hastalıklarda gerek hastalara gerekse hekimlereyenilikçi çözümler sunmayı hedefleyen Servier’in faaliyetlerini destekleyen bir gelişmeolduğunu kaydetmiştir. Nerviano Medical Sciences Başkanı Prof. Alberto Sciumèise her iki şirketin de onkoloji alanında yenilikçi ilaçlar geliştirmenoktasında ortak bir hedefe sahip olduğunu yinelemiştir.  

Konuyadair değerlendirme yapan Servier’inOnkoloji Araştırma –Geliştirme Direktörü Stéphane Depil,   Nerviano’nun onkoloji araştırmalarındaönemli bir deneyime sahip olduğunu belirterek iki şirketin bilgi birikimi vedeneyimlerinin biraraya gelmesi sayesinde elde edilecek bulguların klinikfaaliyetlere aktarılacağına değindi. Ayrıca Stéphane Depil ; TTK’nin ,  göğüs kanserinin zayıf prognozlu  altgrup vakalarında önemli bir terapötik hedef olabileceğini gösteren preklinik verilerinin mevcut olduğunu dabelirtmiştir.

 

Servier İlaç hakkında

Servier, 140 ülkede faaliyet gösteren ve AR-GE odaklı çalışmalaryürüten uluslararası bir ilaç kuruluşudur. Servier’in temel misyonu yenilikçiilaçlara ulaşımı sağlayarak sağlık sektörüne katkıda bulunmak, Türkiye’desağlık alanında teknoloji ve bilgiyi desteklemek, şeffaf ve etik bir ortamyaratmak ve araştırma faaliyetlerini desteklemektir. Türkiye’de 26 yıldırfaaliyetlerini sürdürmekte olan Servier İlaç’ın Kardiyovasküler Hastalıklar, Psikiyatri, Diyabet, Osteoporoz veOnkolojik ürünleri bulunmaktadır. Servier İlaç ,ayrıca Kardiyoloji, Endokrinoloji, Psikiyatri veRomatoloji alanlarında Türkiye’deki yatırımlarını sürdürmektedir.