Türkiye Klinik Araştırmalar Ağı kuruluyor…

 

Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde geliştirilen Türkiye Klinik Araştırmalar Altyapı Ağı (TUCRIN) projesinin geliştirilmesi ve Türkiye’nin altyapı ağı haline gelmesi için Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Klinik Araştırma Altyapıları Ağı’nı temsilen törene katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü arasında protokol imzalandı.

TUCRIN, Türkiye’deki klinik araştırmacıların, araştırma merkezlerinin ve araştırma altyapılarının veri tabanı olacak. Bu sayede gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında araştırma yapmak isteyenler, konular ile ilgilenenlere çok daha çabuk ulaşabilecek ve uygun merkezleri bulabilecekler. Ağ sayesinde klinik araştırmalarda belirgin bir artış olması öngörülmekte. 
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Saim Kerman, protokolün imza töreninde, Türkiye’nin klinik araştırmalar konusunda dünyada hak ettiği noktada olmadığını, ülkede daha fazla sayıda klinik araştırma yapılması gerektiğini söyledi. Bu konuda çok sayıda düzenleme yapıldığını anımsatan Kerman, “Türkiye’nin klinik araştırmalar konusunda önü açık. Klinik araştırma altyapı ağı oluşturulmasıyla büyük bir eksik giderilecek” dedi. Türkiye Klinik Araştırma Altyapıları Ağı’nı temsilen törene katılan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün de Türkiye’de son yıllarda Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verildiğini, sağlık alanında da önemli atılımlar gerçekleştirildiğini belirtti. İmzalanan protokol ile Türkiye’de bugüne kadar bulunmayan klinik araştırmalarla ilgili bir altyapı ağı oluşturulacağını ifade eden Füzün, bu veri tabanının tüm ilgili kesimleri bir araya getireceğini vurguladı. Konuşmalardan sonra Kerman ve Füzün, işbirliği protokolünü imzaladı.