YBMD hastalığının önlenmesine dair son araştırmalar aktarıldı. “Türkiye’de 1 milyon kişi YMBD olacak”…

 

İlaç şirketi Théa Pharma; retina uzmanlarını İstanbul’da bir araya getirdi. Görme kaybına neden olan hastalıkların başında gelen ve Sarı Nokta da denilen YBMD hastalığının önlenmesine dair son araştırmaların aktarıldığı bilimsel toplantıda; göz sağlığını koruyan besin maddeleri sıralandı.

Halk arasında ‘‘Sarı Nokta’’ olarak da bilinen YBMD (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) hastalığı; İstanbul’da retina uzmanları tarafından masaya yatırıldı. Beslenme uzmanları ve oftalmologların önerileri doğrultusunda Nutrof Total®’i Türkiye’ye getiren; oftalmolojide lider ilaç firması Théa Pharma’nın evsahipliğinde Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen toplantıda mikronutrisyonun (mikro beslenme) hastalığın önlenmesindeki önemi vurgulandı.

Türkiye’de 1 milyon YMBD olacak

Prof. Dr. Öner Gelişken; dünya çapında 20-25 milyon arasında YMBD hastasının bulunduğunu, 8 milyonunda ise ciddi görme azalmasına rastlandığını belirterek Türkiye’de 8 yıl sonra bu rakamın 1 milyon kişi olacağını kaydetti. Çağımızın en önemli göz hastalıklarından biri olarak kabul edilen ve her yıl binlerce kişinin görme kaybına uğramasına neden olan hastalık; sigara, ileri yaş ve en çok da hızlı ve dengesiz beslenme ile tetikleniyor. YBMD, yaşam kalitesinde azalmaya; hastanın bağımsızlığını yitirmesine; kardiyovasküler rahatsızlıklarda, inme, depresyon ve Alzheimer hastalığı gibi sorunlarda artışa neden oluyor.

Çinko, bakır, selenyum, C ve E vitamini YBMD’nin başdüşmanları

YBMD’den korunmak için sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine işaret eden Prof. Dr. Bora Eldem ise hastalığın önlenmesinde özellikle çinko, bakır, selenyum ile C ve E vitaminlerinin yeteri kadar alınmasının önemli olduğunu belirtti. Eldem’in altını çizdiği son araştırmalara göre bu antioksidan vitamin ve mineraller yeterli ölçüde alınmadığı takdirde YMBD yüzde 40 hızla ilerliyor; alındığında ise hastada görme azalması riski yüzde 25 düşüyor.

Gözün arkasındaki koruyucu güneş gözlüğü: Lutein

YBMD’nin önlenmesinde bir başka önemli besin maddesi ise lutein. Luteinin gözün arkasındaki güneş gözlüğü görevini gördüğünü, gözü tehlikeli mavi ışıktan koruyan bir molekül olduğunu belirten Prof Dr. Eldem; ‘’Göz sağlığının korunması için bu molekülden günde 6-12 miligram alınması gerek. Bunu alabilmek için de günde en az 1200 gram mısır veya 48 adet yumurta yemek gerek. Bunun pek mümkün olmaması ve vücut tarafından sentezlenememesi nedeniyle, lutein; diyetle veya dışarıdan destek tedavisi olarak alınması zorunlu bir moleküldür’’ dedi.

Üzümün özünden gelen sihirli madde: Resveratrol

Dünya çapında retina duayenlerinden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Anita Leys ise YBMD’den korunmada birinci dereceden kanıtları ve son klinik çalışmaları aktardı. Leys; YBMD’nin önlenmesinde keşfedilen bir başka maddeye; resveratrole dikkat çekti. Üzüm meyvesinin içinde bulunan resveratrolün; oftalmik ürünler içinde sadece Nutrof Total®’de yer aldığını belirten Belçikalı oftalmolog Anita Leys; bu konuda yapılmış çalışmaların sonuçlarını paylaşarak bu sihirli maddenin sadece gözü korumakla kalmayıp; kalp hastalıkları, Alzheimer ve Parkinson riskini de azalttığına dikkat çekti.