Türkiye Sağlık Enstitüleri (TÜSEB) Başkanı Prof. Dr. Erhan AKDOĞAN, 2020 Eylül ayından bu yana sürdürdüğü Başkanlık görevini TÜSEB’in İstanbul Koşuyolu yerleşkesinde düzenlenen törenle Prof. Dr. Hakan EROĞLU’na devretti.

Devir teslim töreninde hitap eden TÜSEB Başkanı Prof. Dr. Erhan AKDOĞAN, “göreve başladığımız ilk andan itibaren 2050 vizyonumuz doğrultusunda sağlık bilim ve teknolojilerinin ülkemizdeki gelişimine öncülük etmek ve ivme kazandırmak amacıyla enstitülerimizi ve daire başkanlıklarımızı da kapsayan, “Sağlık Endüstrilerinde Dönüşüm Modelini” ve güçlü bir teknoloji dönüşümü mekanizmasını hayata geçirdik” ifadelerini kullandı.

Sözlerine son 4 yılı özetleyerek devam eden Prof. Dr. AKDOĞAN, “TÜSEB bünyesinde yer alan enstitülerin bilimsel faaliyetlerini ve kapasitelerini geliştirmeye yönelik çalışmalarımıza hız kazandırdık. Enstitülerimizin bilimsel araştırmalarını her geçen gün artırmamızla ulusal ve uluslararası düzeyde önemli gelişmeler yaşanmıştır. Sağlık bilim ve teknolojilerinde görev yapan çok sayıda araştırmacımıza yenilenmiş proje destek çağrılarımızla 1000’in üzerinde Ar-Ge ve Ür-Ge projesine mali ve bilimsel destek sağladık. Böylece ülkemizde faaliyet konusu sadece sağlık bilim ve teknolojileri olan yegâne kuruluş olma bilinci ile sağlık alanında bilim ve teknoloji atmosferini daha da güçlendirmiş olduk.” bilgilerini aktardı.

Geliştirilen yerli sağlık ürünlerinden örnekler vererek konuşmasına devam eden Prof. Dr. AKDOĞAN “Kamu-üniversite-sanayi iş birliği modelini kurarak zorlu pandemi koşullarına rağmen ülkemizde yerli imkanlarla üretilen ve dünyada COVID-19 aşısı üretebilen 9 ülkeden biri olmamızı sağlayan ilk yerli aşımız TURKOVAC, yerli COVID-19 tanı kitimiz başta olmak üzere 13 adet farklı ürünü geliştirip, üretip, ticarileşerek halkımızın hizmetine sunduk. Türkiye Ulusal Genom ve Biyoinformatik Projemiz ile Türkiye Ulusal Genom Merkezini (TUGEM) kurduk. Ayrıca Biyoteknolojik ilaç ve Aşı Eğitim ARGE Merkezini (BİYAŞAM) aktif hale getirdik. Böylelikle bu kısa süre zarfında birçok ürün ve bilimsel ve teknolojik altyapı çalışmasını tamamlayarak ülkemize kazandırdık.  Bu projelerin istikrarlı bir şekilde sürdürülebilmesi, değişen paradigmalara uyum sağlanabilmesi ve tüm dünyadaki gelişmeleri yakalayabilmek adına, TÜSEB TTO ile “Sağlıkta Teknoloji Dönüşümü Eğitim Serilerini, Ar-Ge ve Ür-Ge süreçlerinde ülkemizdeki nitelikli insan kaynağını oluşturmak amacıyla ise Biyoteknolojik İlaç ve Aşı Ar-Ge Eğitim Serileri kapsamında ücretsiz şekilde düzenledik. Sağlıkta Yapay Zekâ yarışmalarını TEKNOFEST kapsamına devreye alarak, son derece önemli olan bu konuda gençlerimize potansiyellerini açığa çıkrama fırsatı verdik.” sözlerine yer verdi.

“Göreve başladığımız ilk andan itibaren ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa hizmet etmek amacıyla çalışmalarımızı kararlılıkla yürütmemize destek olan değerli TÜSEB mensuplarına ve tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Bizlere inanarak bu imkânı sağlayan Sayın Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin KOCA’ya ve görev sürem boyunca desteklerini esirgemeyen TÜSEB Yönetim Kurulu üyelerimize şükranlarımı arz ediyor, yeni dönemin ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” ifadeleri ile TÜSEB’in son dönem faaliyetlerini özetledi ve yeni görevi dolayısıyla Prof. Dr. Hakan EROĞLU’nu tebrik etti. 

İstanbul Koşuyolu yerleşkesinde gerçekleştirilen devir teslim törenine TÜSEB yöneticileri katıldı.

Bayrağı devralan Prof. Dr. Hakan EROĞLU ise “öncelikle bu onurlu görevi Sayın AKDOĞAN’dan devralıyor olmak benim için ayrı bir onur. Çünkü tüm TÜSEB Yönetimi’nin pandemi dönemindeki yadsınamaz emekleri ve inanılmaz gayretleriyle TURKOVAC aşımız gibi yeni inovatif ürünler ülkemize kazandırılmıştır. Bu süreçte devreye alınan özel çağrıları yakından takip ettiğini belirten Prof. Dr. EROĞLU, “kıymetli katkılarından dolayı TÜSEB Yönetimine ve değerli TÜSEB mensuplarına teşekkür etti.”

Kurumsal kültürün ve ekip çalışmasının önemine değinen Prof. Dr. EROĞLU “sizlerin oluşturduğu Ar-Ge ekosistemi ve inovasyon liderliğini bizler de daha da ileriye taşımaya gayret edeceğiz. Bu zorlu görevi ifa ederken en büyük gücümüz şüphesiz ki siz değerli ekibimizdir. Oturtulmuş olan bu kurumsal kültürü başarılı bir şekilde bizden sonra göreve gelecek yeni ekip üyelerine aktarmayı temenni ediyor, yeni dönemin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Hakan EROĞLU 
TÜSEB Başkanı olarak göreve başlayan Prof. Dr. Hakan EROĞLU, 1997’da Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini araştırma görevlisi olarak Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı’nda 2007 yılında tamamladı. 2011-2012’de Fransa’da bulunan Université Paris-Sud ParisXI, Faculty Of Pharmacy UMR CNRS8612’de Farmasötik Teknoloji alanında doktora sonrası araştırmalarda bulunmuştur, 2016-2017 yılları arasında Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda Başkan Yardımcısı olarak görev almış olan EROĞLU, Hacettepe Üniversitesi, Eczacılık Fakültesi, Farmasötik Teknoloji Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmektedir.