Büyüme odaklı yeni endüstri modeliyle 100’ün üzerinde ülkede varlık gösteren global biyofarmasötik şirketi Allergan, İrlanda Westport’taki üretim tesisini genişleterek “Biologics 2” isimli yeni biyolojik ürünler tesisini yerleşkeye dahil etti. Yapılan yatırım ile Westport yerleşkesi şirketin küresel ağındaki en büyük üretim merkezi konumuna ulaşırken İrlanda’daki yatırım tutarı 750 milyon Euro’yu aştı. Tesisteki genişlemeyle birlikte amiral gemisi ürünlerin üretimi devam ederken inovatif çalışmalara da ağırlık verilecek.

Sağlık ve güzelliği buluşturan yenilikçi ürünleriyle Türkiye’de güçlü adımlar atan Allergan, İrlanda Westport’taki üretim tesisini genişletti. Yerleşkeye dahil ederek 160 milyon Euro tutarında yatırımla hayata geçirilen “Biologics 2” isimli yeni biyolojik ürünler tesis, Allergan’ın amiral gemisi ürünleri için stratejik bir küresel merkez haline geldi. Tesisin açılmasıyla firmanın bölgeye yaptığı yatırımların toplamı da 750 milyon Euro’yu aştı. Yeni açılan “Biologics 2” tesisinde üretime devam edilirken; dünya standartlarında Ar-Ge çalışmalarının yapılabildiği yeni mikrobiyolojik ve hücre bazlı laboratuvarları sayesinde ise yeni nesil biyolojik inovasyona odaklanılması hedefleniyor.

Dünya genelinde 13 Ar-Ge birimi ve 15 üretim tesisimizle hastalar için en yenilikçi tedavileri tespit ederek geliştirmeyi hedefleyen “Açık Ar-Ge” yaklaşımıyla ilaç endüstrisine öncülük eden Allergan’ın yeni tesisinin resmi açılışına katılan İrlanda Kırsal ve Toplumsal Gelişme Bakanı Michael Ring; “Allergan’ın giderek genişlemesi, Westport’a duyulan güvenin bir göstergesi. Allergan çok iyi bir işveren ve Westport’taki varlığını daha da güçlendirdiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz” dedi. 2019 yılında bağımsız bir ekonomik değerlendirme şirketi olan EY-DKM Ekonomik Danışmanlık tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre Allergan; son üç yılda İrlanda’da yaptığı 160 milyon Euro tutarındaki sermaye yatırımıyla İrlanda’nın 2019 GSYH’sine 23 milyon Euro ve hazine gelirlerine 7 milyon Euro katkıda bulundu.

Tedavi amaçlı geliştirdiği ürünlerden yola çıkarak başladığı yolculukta; bilim, teknoloji ve estetiği birleştirerek hastalara özgün ihtiyaçları karşılayan geniş ürün portföyü ile medikal estetik alanında öncü konuma ulaşan Allergan, Westport yerleşkesi ile küresel ilaç sektöründeki bu konumunu koruyacak ürün inovasyonlarına katkıda bulunmayı planlıyor. İnovasyona verdiği değerin yanında medikal estetik alanında geliştirilebilir stratejilerin, eğitim odaklı bir hekim iletişimiyle mümkün olabileceğine inanan Allergan, Allergan Medical Institute platformu üzerinden de binlerce hekime birebir eğitimler vererek sektörün gelişimine katkı sağlıyor.

“Allergan inovasyon alanında yeni bir döneme adım atıyor”

Allergan Global Operasyonlar İcracı Başkan Yardımcısı Wayne Swanton etkinlikte yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Allergan, Biologics 2 tesisinin açılmasıyla birlikte biyolojik ürünler için büyüme ve inovasyon alanında yeni bir döneme adım atıyor. Biyolojik ürünlerin imalat süreci başka hiçbir ürüne benzemeyen bir hassasiyet gerektiriyor. Üretim sonrasında dünya genelindeki tedarik zincirinin tamamı boyunca taşınması da gerçek anlamda benzersiz ve üst düzey hassasiyeti zorunlu kılıyor. Bu yolculuk, İrlanda’daki bu tesiste 1.500’den fazla yetkin çalışandan oluşan bir ekiple başlıyor. Bu nedenle bu tesis global varlığımızda son derece büyük bir önem taşıyor.”

Allergan Global Üretim Göz Sağlığı ve Biyolojik Ürünler Başkan Yardımcısı ve Allergan Westport Tesis Direktörü Paul Coffey ise; “Bu yatırım, Allergan’ın biyolojik ürünler alanındaki ilerleme taahhüdünü destekliyor. Mevcut biyolojik ürünler tesisine yapılan bu ekleme ile amiral gemisi ürünlerimize olan sürekli talebi karşılayacak ve yeni mikrobiyolojik ve hücre bazlı laboratuvarlarımızla da dünyanın her yanındaki hastaların yaşamlarında fark yaratacak inovatif çalışmalar yürüteceğiz. Westport yerleşkesi olarak, küresel ilaç sektöründeki öncü konumumuzu koruyacak ürün inovasyonlarına katkıda bulunmayı heyecanla bekliyoruz” dedi.