Pfizer Türkiye çalışanlarının “topluma saygı” ilkesi doğrultusunda 1998 yılında kurduğu “Toplum Takımı”, bu kez Bursa’da engelli vatandaşlarımıza umut oldu.

 

Pfizer Türkiye Toplum Takımı, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) aracılığı ile Yıldırım Belediyesi’nin organizasyonu ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara tekerlekli sandalye bağışında bulundu. Böylece geçtiğimiz yıllarda “Pfizer Toplum Takımı”nın, gelenekselleşen tekerlekli sandalye kampanyası ile bağışladığı tekerlekli sandalye sayısı 388’e ulaştı.

Yıldırım Belediye Başkanlığı (Bursa) organizasyonu ile 12 Mayıs 2012 tarihinde gerçekleşen tekerlekli sandalye dağıtım törenine, Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, BEDD Genel Başkanı Kemal Demirel, BEDD Danışmanlar Kurulu Başkanı Ediz Hun, BEDD Yönetim ve Danışmanlar Kurulu Üyeleri, Pfizer Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin, engelli vatandaşlar ve yakınları katıldı. Bursa Yıldırım Barış Manço Kültür Merkezi’nde 10-16 Mayıs Engelliler haftası münasebetiyle konserli tekerlekli sandalye dağıtımı yapıldı.

Törende bir konuşma yapan Pfizer Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Yasemin Ayginin şunları söyledi: “Yıldırım Belediyesi’nin değerli katkılarıyla, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği aracılığıyla engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata adapte olmaları, sosyal hayatın içerisinde yer alabilmeleri amacıyla gerçekleştirdiğimiz bu kampanya bizler için son derece önem taşımaktadır. Topluma saygı ilkemiz doğrultusunda son 10 yılda tüm Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz projelerle 80.000’den fazla kişiye ulaştık, eğitim ve sağlık alanında çalışmalar yapan ‘Pfizer Toplum Takımı’ ile yaklaşık 8 milyon TL’nin üzerinde ilaç ve nakit desteği sağladık.”

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği Genel Başkanı Kemal Demirel ise şunları söyledi: “Sosyal sorumluluk anlayışı ile 10 yıla yakındır hayatı bizlerle birlikte paylaşan ve birçok ilde ortak düzenlediğimiz törenlerle ihtiyaç sahiplerini tekerlekli sandalye sahibi yapan ve engelli çocuklarımızı hayatın içinde özgürleştiren Pfizer Türkiye Toplum Takımı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sadece ticaretle hayatın gerçek olmadığı, şirketlerin aynı zamanda sosyal sorumlulukları ile toplum içinde yer alması gerektiği gerçeğini ortaya koyan Pfizer Türkiye ve Toplum Takımı’nın bu örnek felsefesinin diğer şirketlere de model olmasını temenni ediyoruz.”

 

Kurumsal olarak planlayıp yürütülen projelerin yanı sıra çalışanların gönüllü olarak içinde yer aldığı Pfizer Türkiye Toplum Takımı yetiştirme yurdu, huzurevi ziyaretlerinden bilgisayar, tekerlekli sandalye bağışlarına, kan verme aktivitelerinden kullanılmış eşya toplama kampanyalarına kadar gibi birçok sosyal proje gerçekleştiriyor.

 

Pfizer Toplum Takımı Faaliyetleri

• 49 ilde, toplam 63 yetiştirme yurdu ve çocuk yuvası ziyareti

• Anneler Günü ve Yaşlılar Haftası’nda Pfizer çalışanlarının katılımı ile çeşitli huzurevleri ziyaretleri

• “Mutlu Kelebek Kampanyası” ile 3.500 öğrenciye okul çantası ve kırtasiye desteği

• Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın “Benim Kütüphanem” ve “Küçük Adımlar Büyük

Yarınlar” projelerine 348 adet dizüstü bilgisayar desteği

• Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği (BEDD) ile birlikte gerçekleştirilen gelenekselleşmiş “Tekerlekli Sandalye Yardım Kampanyası” kapsamında 2001 yılından bu yana 10 farklı ilde toplam 388 sandalye

• 10. yıl büyük projesi olarak, 23 Nisan’da Edirne’den Kars’a toplam 18 ilde tamamı satış teşkilatı tarafından 10 bin çocuğa kırtasiye seti yardımı

• “Kiminin Eskisi Kiminin Yenisi Kampanyası” ile kullanılabilir durumdaki giysi, kitap ve her türlü eşyanın ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması

• Türk Kızılay’ı ile işbirliği içinde 6 ayda bir gerçekleştirilen “Kan Bağışı Kampanyası”