Merck Serono “Kobra – Özgür Sanatın 1000 Günü” sergisine destek oldu!

 

Merck Serono’nun sponsorları arasında bulunduğu, 1930-1960 yılları arasında Avrupa ve Türkiye’deki sosyal, tarihsel gelişmelerin paralel kurguyla anlatıldığı “Kobra – Özgür Sanatın 1000 Günü” sergisi sanatseverlerle buluşuyor.

Merck Serono, Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı etkinlikleri kapsamında “Kobra – Özgür Sanatın 1000 Günü” segisine sponsor oldu. 20. yüzyılın ikinci yarısında sanat ortamını şekillendiren Kobra akımının öne çıkan eserlerinden oluşan sergi,  16 Eylül tarihine kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanat severlerin ziyaretine açık.

Ülkemizde ilk kez sanatseverlerle buluşan sergi, adını sanatçıların geldikleri Kopenhag, Brüksel ve Amsterdam’ın ilk harflerinin bileşiminden alıyor. Kobra sanatçıları tarafından hayata geçirilen ve yalnızca 1948-1951 yılları arasında uygulanan bu avangard akım 60’ın üzerinde eser ile temsil ediliyor. Sergi, Hollanda’daki Kobra Modern Sanat Müzesi ve ABN AMRO Bank’ın özel koleksiyonuna ait eserleri, ilk kez Türkiye’ye getiriyor. Seçki; tablo, heykel, kumaş, seramik, kağıt üzerine işler, caz müziğinden ilham alan çalışmalar ve belge niteliğindeki malzemelerden oluşuyor.

Kobra akımının sergisi, yaz boyunca İstanbullulara ve şehri ziyaret eden turistlere önemli bir kültür ziyafeti sunuyor. Sergi sanatseverlere, çocuksu duygularını canlandıracak ve yaratıcı yönlerini tetikleyecek bir deneyim vaat ediyor. Aynı zamanda sergi kapsamında, çocuklara yönelik eğitim programları da yapılıyor.

Yaklaşık 350 yıllık geçmişi ile dünyanın en eski ilaç şirketi Merck Serono, kurulduğu günden bu yana kültürel ve sanatsal etkinlikleri desteklemeye devam ediyor.

 

Merck Serono hakkında: 1668 yılında Almanya’da kurulan firma 1998 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başlamıştır. Günümüzde, dünyanın en eski ilaç ve kimya şirketi sıfatı ile 150 ülkede, 40,000’i aşkın çalışanı ve yenilikçi ürünleriyle ilaç, sağlık ve kimya sektörüne hizmet vermeye devam etmektedir.  Merck Serono, Merck’in ilaç divizyonudur. Merck Serono kanser, nöroloji, fertilite ve endokrinoloji alanlarında hem kimyasal hem de biyolojik kökenli etkin ve güvenilir reçeteli ilaçlar keşfetmekte, geliştirmekte, üretmekte ve hastaların hizmetine sunmaktadır.